ISTANBUL

History

İstanbul’un tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Dünyanın en önemli imparatorluklarına beşiklik eden İstanbul, köklü geçmişiyle görenleri büyülüyor. Modern binaların tarihi minarelerle iç içe geçtiği bu şehir, zaman boyunca burada yaşanan farklı hayatları ve duyguları bizlere anlatıyor. Bu nedenle İstanbul, eski zamanları ve modern hayatı bir arada yaşama fırsatı sunan bir şehir olarak öne çıkıyor. Pek çok tarihi bölgesi ve yapısı bugün Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan İstanbul, 2010 yılında da Avrupa birliği tarafından Avrupa Kültür başkenti seçilmiş olmanın gururunu taşıyor.

Art & Fashion

Istanbul is no stranger to great art, from miniatures, calligraphy, ceramics and tiles, even so, Istanbul’s art scene has been getting a lot of attention in recent years. There are many galleries and museums to see. Besides, Istanbul hosts very important art and fashion events with serious participation every year.  

Nightlife

Istanbul’s nightlife is vibrant and offers various options for every different taste  from live music taverns to European-style bars to chill-out rooftop pubs to sleek clubs. No matter which night of the week it is, everything will be open everyday until morning lights.

Congress & Conference

Istanbul is the meeting point of the world with its thousands years of history and now it is the leading congress destination of Turkey and became the most preferred city due to its location, history, natural beauty and transportation resource.  

City to Explore

Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören İstanbul, ayrıcalıklı konumu nedeniyle dünyanın en özel şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Şehrin coğrafi konumu Doğu ve Batı’nın karakteristik özelliklerini harmanlarken keşfedilecek pek çok zenginlik de yaratıyor. Karadeniz ve Akdeniz’i birbirine bağlayan Marmara Denizi’nin harika yolculuğu, otantik yemekler, tarihi cami ve kaleler, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı ve modern alışveriş alanları bunlardan yalnızca birkaçı…

Cosmopolitan City

One of the oldest city of the world Istanbul hosted 3 major empires Roman, Byzantinum and Ottomans. Due to its participation in these empires various nations from different cultures living together for long years and most of Turkey's religious and ethnic origins remain lived in Istanbul with 15 million population.

BOOK NOW

SELECT YOUR EVENT