YENİ AKM PROJESİ

Mimar Murat Tabanlıoğlu, son zamanlarda gerçekleştirdiği açıklamada, yapımı planlanan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin “İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri” olacağını belirtti.

Murat Tabanlıoğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “Bu kültür sokağı, insanların 365 gün boyunca vakit geçirebilecekleri, kitap okuyabilecekleri, kahvelerini yudumlayabilecekleri ve aynı zamanda gösterileri de izleyebilecekleri bir yer olacak. Bu nedenle de istanbul’un yaşayan en önemli cazibe merkezlerinden biri olarak konumlanacak” dedi ve ekledi: “Atatürk Kültür Merkezi’nn mevcut binası 1946 yılında inşa edildi. Ancak zaman için bina eskidi ve fonksiyonelliğini kaybetti.”

Tabanlıoğlu, yeni kültür merkezinin özellikleri hakkında da açıklamalarda bulundu: “Proje kapsamında inşa edilecek yeni opera binası 2,500 kişi kapasiteli olacak ve bu sayede en büyük opera binaları arasında yer alacak.”

Opera binalarının akustiğinin çok önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Tabanlıoğlu, yeni opera binasının akustik açıdan en iyiler arasında yer alacağını da ifade etti. Tabanlıoğlu, “Binada aynı zamanda, 500 kişi kapasiteli bir konser salonunun yanı sıra tiyatro salonları, sanat galerileri, kütüphaneler, kafeterya ve restoranlar da yer alacak. En önemlisi de, bu kompleks insanların 365 gün faydalanabileceği bir merkez olacak. Bu son derece önemli,” dedi ve eski merkezin yalnızca özel etkinlikler için açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Proje kapsamındaki ek bina içinde 1.000 kişi kapasiteli bir konferans salonu, 285 koltuklu bir sinema salonu ve 885 araçlık bir de otopark bulunacak.

Atatürk Kültür Merkezi, ilk olarak Fransız Mimar Auguste Perret tarafından tasarlandı ve 1946 yılında inşaatı tamamlandı. 1970 yılında çıkan yangında büyük hasar gören bina, restorasyona girerek 1977 yılında yeniden açıldı. 1993 yılında sit alanı olarak kabul edilen bina, 1999 yılında da şehrin kültür simgelerinden biri olarak tescillendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak en son yaptığı açıklamada Taksim Meydanı’nın tamamen yayalara açık bir bölge haline getirileceğni ve bunun da Atatürk Kültür Merkezi’ne ulaşımı kolaylaştıracağını” dile getirdi.

14.11.2017

REZERVASYON YAPIN

DİREKT REZERVASYON

%10'A VARAN İNDİRİM

ETKİNLİK SEÇİNİZ